Postępowanie upadłościowe

Wiele firm rozważa postępowanie upadłościowe

oddłużanie spółki

Postępowanie upadłościowe, a pandemia

Epidemia koronawirusa spowodowała znaczące zmiany w sektorze prywatnym. Wiele firm straciło bowiem swoją dotychczasową płynność finansową. Dla wielu konieczne okazały się również redukcje w zakresie etatów dla poszczególnych pracowników. Nie jeden właściciel firmy rozważał też postępowanie upadłościowe.

Kryzys odczuwają również duże firmy, tj. spółki prawa handlowego. Oddłużanie spółki to temat nurtujący wielu przedsiębiorców. Postępowanie upadłościowe w tym stanie rzeczy bywa ostatecznością. Na początku warto posiłkować się uzyskaniem dobrej porady prawnej. Wiele bowiem specjalistów z branży finansowej oraz prawnej oferuje pomoc w oddłużaniu.

Pomoc ze strony banku

Warto zastanowić się również na ofertą sektora bankowego. Banki, zgodnie z postanowienia tarczy antykryzysowej wprowadziły do swojej oferty tzw. wakacje kredytowe. Tym terminem określamy możliwość prolongaty zarówno części kapitałowej jak również części odsetkowej danego kredytu bądź pożyczki. W dalszym ciągu banki oferują preferencyjne stawki jeżeli chodzi o kredyty dla przedsiębiorców (kredyty firmowe). Tutaj jednak trzeba uważać, bowiem w związku z ogłoszonym stanem epidemii w Polsce, całkowita wysokość kapitału do pozyskania w takiej właśnie formie jest ograniczona. Jeśli to nie pomoże trzeba rozważyć postępowanie upadłościowe dla firmy.

Wniosek o upadłość

W związku z powyższym, wskazać należy, iż wniosek o upadłość jest rozwiązaniem ostatecznym. Warto skorzystać z dostępnej oferty na rynku. Czasami wystarczającym na pomoc w oddłużaniu może się okazać na przykład konsolidacja wszystkich posiadanych firmowych zobowiązań finansowych. Zamiana płatności na jedną ratę może okazać się prostym i bezpiecznym rozwiązaniem. W tym miejscu wskazać jednak należy, iż mimo wszystko w razie braku możliwości regulowania wymagalnych zobowiązań firmowych przez długi (utrzymujący się długo) czas, wówczas jedynym rozwiązaniem może okazać się złożenie wniosku do właściwego miejscowo (dla siedziby przedsiębiorcy) o ogłoszenie upadłości. Wartym podkreślenia jest również to, iż zdarza się, że brak złożenia takiego wniosku może skutkować negatywnymi następstwami. Tutaj kazus przede wszystkim o spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółkach akcyjnych, czyli spółkach kapitałowych.